Protokoły z posiedzeń
POSIEDZENIE
RADY POWIERNICZEJ MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE
Muzeum Wnętrz, Pałac Bielińskich, Otwock Wielki
5 czerwca 2009 r.
Rada Powiernicza obradowała w składzie: prof. Jack Lohman (przewodniczący), prof. Andrzej Buko, prof. Karol Myśliwiec, prof. Witold Orłowski, Anda Rottenberg, prof. Andrzej Rottermund, prof. Wojciech Suchocki, Tomasz Wróblewski.
Udział w posiedzeniu Rady wzięli również:
Pan Andrzej Maciejewski – Dyrektor MNW
Pani Katarzyna Dziechciarz, Pan Ryszard Bobrow, Pan inż. Marek Belczyk – Zastępcy Dyrektora MNW
Pan Mirosław Budzyński – Kurator Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Oddziału MNW
Pani Anna Stebelska - Przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Departament Dziedzictwa Kulturowego
Rada Powiernicza przyjęła usprawiedliwienie nieobecności przekazane przez Pana Tadeusza Skoczka – Zastępcę Dyrektora MNW ds. Promocji i Wydawnictw.
Rada Powiernicza zatwierdziła Raport Zamykający Pana Andrzeja Maciejewskiego, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Dyrektor złożył w depozyt dokumentację dotyczącą Muzeum Narodowego z prośbą o jej przekazanie przyszłemu dyrektorowi w dniu 1 sierpnia 2009 r.
Rada podziękowała dyrektorowi za czas sprawowania funkcji. Rada uwzględniła trudności oraz przemiany, jakie wystąpiły w okresie zarządzania instytucją.
Członkowie Rady docenili działania dyrektora Maciejewskiego w zakresie ograniczania wydatków Muzeum, jak również wyrazili uznanie dla wysiłku, który podjął rozpoczynając negocjacje z firmą „Zamek”. Rada podziękowała dyrektorowi za poszerzenie zbiorów Muzeum Narodowego o nowe kolekcje.
Z powodu braku czasu Rada Powiernicza nie miała możliwości przedyskutowania i zatwierdzenia raportu Pana Dyrektora z działalności merytorycznej i finansowej Muzeum Narodowego w okresie styczeń – maj 2009 r. oraz raportu przygotowanego przez studentów Szkoły Biznesu CASS oraz Politechniki Warszawskiej.
Rada Powiernicza przedyskutowała oraz zatwierdziła punkty związane z objęciem stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego przez Pana Profesora Piotra Piotrowskiego. Profesor Piotrowski rozpocznie pracę w dniu 1 sierpnia 2009 r.
Rada zwizytowała Pałac w Otwocku Wielkim oraz budynki położone na terenie Zespołu Pałacowego. Rada zapoznała się z cennymi zbiorami zgromadzonymi w magazynach i pracowniach w Otwocku Wielkim. Szczególne wrażenie na Radzie Powierniczej wywarły wspaniałe kolekcje wzornictwa nowoczesnego i sztuki użytkowej. Rada wyraziła opinię, że kolekcje te, o ogromnym potencjale, powinny stanowić element Master Planu Muzeum Narodowego oraz strategii rozwoju MNW. Mając na uwadze fakt, że kolekcje wzornictwa nowoczesnego przyciągają młodą publiczność do muzeów w całej Europie, Rada doszła do wniosku, że należy dążyć do wykorzystania powyższych zbiorów jako jednego z filarów przyszłego Master Planu MNW.
Rada została poinformowana o przebiegu sprawy roszczeń przedwojennego właściciela do Zespołu Pałacowego w Otwocku Wielkim. Mając na uwadze krótki termin wypowiedzenia umowy użyczenia Zespołu w Otwocku Wielkim, oraz wobec możliwości powrotu Zespołu do przedwojennego właściciela Rada zgodziła się, że priorytetowym zadaniem dla Muzeum Narodowego jest przygotowanie strategii działania na wypadek polecenia opuszczenia Zespołu w Otwocku. Działania te należy uzupełnić o próbę renegocjowania umowy użyczenia i przedłużenia okresu wypowiedzenia do 1 roku. Rada postanowiła, że Pan Belczyk, p.o. zastępcy dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych podejmie się przygotowania zarysu strategii oraz rozpocznie negocjacje w sprawie przedłużenia okresu wypowiedzenia. Przewodniczący Rady podziękował Panu Belczykowi za szczegółowy raport o sytuacji Zespołu w Otwocku.
Rada Powiernicza postanowiła również skierować uwagę na propozycję zakupu terenu opuszczonej fabryki przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie. Zakup i adaptacja fabryki stworzyłaby możliwość zmagazynowania zbiorów w jednym miejscu. Rada przyjęła opinię przedstawioną przez pracowników Muzeum Narodowego zaangażowanych w tę sprawę. Przewodniczący Rady postanowił w towarzystwie nowo mianowanego dyrektora Muzeum Narodowego zwizytować w sierpniu teren fabryki. Po raz kolejny Rada wyraziła nadzieję, że projekt zakupu fabryki będzie stanowił element szerszego Planu dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Rada postanowiła, aby krótkie studium przydatności fabryki przy ul. Czerniakowskiej zostało przygotowane i przedłożone Radzie na posiedzeniu we wrześniu br.
Rada otrzymała do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe. Wyniki finansowe instytucji spadły poniżej przewidywanych wartości. Rada poprosiła, aby Dział Finansowy na zakończenie każdego miesiąca przygotowywał i przedkładał informację o dochodach, przepływach i wydatkach, tak aby nowy dyrektor mógł dokładnie kontrolować sytuację finansową instytucji.
Rada zatwierdziła informację dyrektora o zamknięciu w lipcu i sierpniu br. Muzeum Narodowego. W tym okresie zostaną przeprowadzone prace renowacyjne Hallu Kasowego. Rada zapoznała się z listem od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym zaakceptował decyzję o zamknięciu instytucji. Zgodnie z postanowieniem podjętym na posiedzeniu Rady w kwietniu br., Rada zobowiązała dyrektora Muzeum Narodowego do przygotowania w ciągu najbliższego tygodnia kompletnej strategii medialnej. Rada poprosiła o przekazanie strategii do zatwierdzenia członkom Rady: Pani Aldonie Wejchert oraz Panu Tomaszowi Wróblewskiemu. Przewodniczący Rady Powierniczej podkreślił, że kampania medialna wzbogacona o ciekawy program wycieczek i specjalnych zajęć dla publiczności może, w tak ważnym momencie objęcia władzy przez nowego dyrektora, przyczynić się do złagodzenia skutków negatywnego odbioru decyzji o zamknięciu Muzeum. Najbliższe posiedzenie Rady Powierniczej w dniu 4 września br. odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Rada przewiduje, że posiedzenie Rady Zaplanowane na listopad br. odbędzie się w Muzeum w Arkadii i Nieborowie, Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie.
Przewodniczący oraz Rada Powiernicza podziękowali Panu Kazimierzowi Mazanowi za pierwszy rok pracy na stanowisku sekretarza Rady. Przewodniczący podkreślił wysiłek, jaki włożył w przygotowanie zawodowe Pana Kazimierza Mazana. Pan Mazan odbył trzymiesięczny staż zawodowy w Londynie. Przewodniczący wręczył Panu Mazanowi Dyplom Uznania dla Najlepszych Wolontariuszy Museum of London 2008 roku.
Rada Powiernicza wyraziła wdzięczność Panu Mirosławowi Budzyńskiemu oraz pracownikom Oddziału w Otwocku Wielkim za serdeczne przyjęcie i zaprezentowanie pracy Oddziału.
Posiedzenie zakończyło się o 14.10.
Protokołował:
Kazimierz Mazan
Sekretarz Rady Powierniczej
Muzeum Narodowego w Warsza